FAQ – najczęściej zadawane pytania:

20160419_182551

Kto może uczestniczyć w zajęciach?
Zajęcia są przeznaczone dla dziewczynek w wieku od 4 do 12 lat.

Kto prowadzi zajęcia?
Dwie osoby prowadzące zajęcia to doświadczone trenerki  Margaryta Stepaniuk i Khrystyna Hnitetska. Patrz tutaj

Czy potrzebne są jakieś przyrządy do ćwiczeń?

Nie, wszystko co potrzebne do ćwiczeń zapewnia Szkółka Gimnastyki Artystycznej Gracja.

Jaki strój na początek?
Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie, bez krępowania ruchów. Nie ma konieczności zakupu profesjonalnego stroju, ponieważ służy on tylko do występów oraz zawodów, jest kosztowny (mniej więcej 200-700 zł w zależności od wieku, wzrostu, budowy ciała zawodniczki).

Wystarczy, że będzie to kostium typu „body” z krótkimi spodenkami, leginsami lub spódniczką.

Buty do treningu to najczęściej napalcówki gimnastyczne, służą do ochrony i komfortu stopy podczas ćwiczenia oraz dają możliwość kontrolowania ruchów lub baletki.

Bardzo ważne – związane włosy, które nie będą przeszkadzać w ćwiczeniach!

Co ze sobą zabrać?

Na zajęcia dziecko powinno przynieść PICIE  – najlepiej zwykłą wodę niegazowaną. W trakcie zajęć robimy osobną przerwę na picie.

Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej?
Nasze zajęcia z gimnastyki artystycznej można podzielić na 3 części:

  1. Wstępną, składającą się z rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem zajęć i służy do rozgrzania i przygotowania mięśni do wysiłku (ćwiczenia w biegu oraz w miejscu, w formie gier i zabaw)
  2. Główną, czyli realizację tematu zajęć – nauka lub doskonalenie elementów akrobatycznych, podstawowej manipulacji z przyborem (skakanka, obręcz, piłka, maczugi, wstążka), kształtowanie cech motorycznych, takich jak: gibkość, skoczność, równowaga, zwinność
  3. Końcową – ćwiczenia uspakajające, rozluźniające, oddechowe oraz korekcyjne

Każde zajęcia (ćwiczenia, elementy gimnastyczne, praca z przyborem, gry i zabawy) dostosowane są do grupy wiekowej, predyspozycji oraz potrzeb dziewczynek.

Czym różni się gimnastyka artystyczna na poziomie rekreacyjnym od zajęć sportowych?
Do siódmego roku życia zajęcia gimnastyki artystycznej w grupach rekreacyjnych oraz zaawansowanych przebiegają na podobnym poziomie. Głównie jest to trening ogólnorozwojowy, z naciskiem na rozciąganie (w tym wieku, mięśnie i więzadła są bardziej elastyczne, łatwo rozciągliwe) i rozwijanie poczucia rytmu. Dziewczynki w wieku 6 -7 lat mogą już startować w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem intensywności i liczby godzin treningu, stresem emocjonalnym oraz fizycznym. To wariant dla osób zdeterminowanych i zdecydowanych na intensywne zajmowanie się sportem.

Co jeśli dzieci chorują?
Jest możliwość odrobienia opuszczonych zajęć w uzgodnieniu z trenerkami.

Czy zajęcia są bezpieczne?
Kładziemy bardzo mocny nacisk na bezpieczeństwo zajęć. Trenerki są bardzo dobrze przeszkolone w tym zakresie. Wszystkie przybory z jakich korzystamy maja odpowiednie atesty.

Warunki uczestnictwa w zajęciach